Ako si zlepšiť a posilniť svoje zdravie

Lymfatický systém a manuálna lymfodrenáž

 

Len v posledných rokoch sa dostávajú do popredia dôležité informácie o lymfatickom systéme, ktorý má v našom tele imunitnú a transportnú funkciu. Lymfatickými cievami sa vyplavujú z tela toxíny,splodiny vznikajúce pri látkovej premene medzi bunkami, prachové častice, vírusy a baktérie.Zachytávajú sa v lymfatických uzlinách, kde sa vytvárajú biele krvinky následne pohlcujúce tietocudzorodé látky. Pri nefunkčnosti lymfatickej sústavy telo pociťuje únavu, bunky sú preťažené,organizmus nedokáže bojovať s infekciami, v neskoršom štádiu vznikajú edémy – opuchy.Lymfatické kapilárky začínajú slepov medzibunkovom tkanive, spájajú sa do väčších cievok a lymfatických ciev. Na rozdiel od krvných ciev majú v stene otvorčeky, ktorými dokážu pojaťz tkaniva aj väčšie časti a posúvajú ich ďalej.Najmohutnejšie voláme lymfatické kmene, ktoré odvádzajú lymfu z častí tela a napájajú sa do krvnýchžíl.

 

Lymfa – latinsky lympha, slovo má starogrécky pôvod – nympha a označuje čistú pramenitú vodu,v mytológií dokonca vílu vôd a prameňov.Farba lymfy je číra mení sapodľa toho, z ktorej časti tela pochádza. Z oblasti brucha a čriev je mliečne zakalená spôsobuje tomnožstvo pozbieraných tukov. Jej zloženie je podobné ako krvná plazma, obsahuje vodu, draselné ajsodné soli, biele krvinky, cukry, tuky, bielkoviny. Denne pretečie organizmom 2-3 litre lymfy, z toho60-80 percent v podkoží.Keďže väčšinou tok lymfy smeruje proti zemskej gravitácií a nemá žiadnu pumpu, chod lymfy jezabezpečený len činnosťou kostrového svalstva, dýchaním, pohybmi a záchvevmi tepien, peristaltikoučriev a samotné lymfatické cievy majú hladkú svalovinu, ktorá sa jemne sťahuje.Na prečistenie organizmu to však pri dnešnom spôsobe života nestačí a v tele sa hromadia odpadovélátky.

 

V takomto prípade môže pomôcť LYMFODRENÁŽ – jemná masáž lyfatického systému.Lymfodrenáž nám môže pomôcť pri pooperačných stavoch s jazvami, celulitíde, poúrazovýchopuchoch, obezite, pocite ťažkých nôh, svalovej únave po záťaži, chronických edémoch žilovéhopôvodu, dne, opuch pri artritíde, po operácií varixov, po dlhodobom nosení sádry, pred aj pošportovom výkone, pri niektorých typoch bolesti hlavy, dlhodobej únave.Je vhodným doplnkom priformovaní postavy a napomáha stimulovať regeneráciu kolagénových a elastínových vlákien v pleti, ako aj odstraňovať problémy pri opuchoch očného okolia.  Je veľmi vhodná pri detoxikačných kúrach, spojení s vhodnou stravou, pitnýmrežimom, cvičeniami a prípadne aj saunovaním.

 

 

Lymfatická masáž je vhodným „bojovníkom“ proti celulitíde

 

-je to špeciálny prípadchronického lymfedému, kedy sa v bunkách hromadia odpadové toxické látky, zväčšujú sa tukovépodkožné bunky, spájajú sa do hroznovitých strapcov, tie tlačia na cievy aj na horné vrstvy kože. Vznikáhoršie prekrvenie, ktoré zasa bráni zásobovaniu buniek výživnými látkami a spomaľuje savylučovanie lymfatickými cestami. Celulitída je ovplyvnená geneticky, hormonálnou antikoncepciou alebohormonálnou substitučnou terapiou, fajčením, príliš tučnou stravou, nadbytkom estrogénova nedostatkom androgénov. Nedá sa ovplyvniť redukčnou diétou ako obezita.  Rozoznávame 4 stupne ochorenia, pričom tretí a štvrtý sa už nedá celkom vrátiť do pôvodnéhostavu.

 

Celulitída postihuje najmä ženy, a to kvôli vertikálnej štruktúre tukového tkaniva.Pri anticelulitídovom programe spojenom s lymfodrenážou je dôležité dodržať celý program, kde saodlymfuje brucho, zadok, nohy, používajú sa prečisťovacie krémy. Pri sprchovaní aj krémovanípostupujeme vždy od kolena smerom hore, nikdy nie nadol. Lymfodrenáž je vhodné kombinovať s pravidelným aerobným cvičením a so spevňovacími cvikmi. Samozrejme nezabúdame na pitnýrežim s čistou vodou aj vhodnými bylinami.

 

Pred samotnou masážou je nutné ísť na toaletu, podľa potreby počas masáže vypiť 2-3 dcl minerálnej vody, pretože spolu s toxínmi sa z tela vyplavia aj minerály, ktoré treba nahradiť. Neskôr počas dňa je dôležité piť veľa tekutín, aby sa metabolity dostali ľahšie  z tela von.

Lymfatickú masáž nesmieme prevádzať pri veľkom zápale, vírusových ochoreniach, neliečenýchmalígnych ochoreniach, opuchoch spôsobených ochoreniami pečene a obličiek, pri zlyhávaní srdca,poruchách látkovej výmeny, ani pri horúčke.

 

Lepšie je chorobám predchádzať ako ich neskôr liečiť.