BOTOX - vyhladenie vrások

 

Rýchle a efektívne vyhladenie vrások a získanie mladistvého vzhľadu sa dá dosiahnuť bez chirurgického zákroku, bez jaziev. Botox/Dysport (Botulotoxin typu A) je kozmetická forma produktu bakterií Clostridum botulinum. Použiteľný je v liečbe vrások na čele, u koreňa nosa, u vonkajších očných kútikov a pri redukcii vrások na krku.
 

 

 


 

Ste vhodným kandidátom na vyhladenie vrások botulotoxínom?

 

Kontraindikácia pri aplikácii botulotoxínom je tehotenstvo a laktácia. Okrem toho v tomto období majú mamičky asi iné starosti, než vyhladenie vrások. Z chorôb sledujeme niektoré poruchy (napr. ochorenie Myasthenia gravis), alergie na niektoré zložky prípravku a poruchy zrážanlivosti krvi. Injekcie sa tiež neaplikujú pri zápale oblasti, kde chcete vrásky vyhladiť. Lekár by mal vedieť, aké lieky klient užíva. Antibiotika, alebo lieky na srdečnú arytmiu, môžu dokonca zákrok znemožniť. Ideálny vek na túto procedúru je 18-65 rokov.
 

 

Priebeh zákroku

 

Ide o ambulantný zákrok, ktorý trvá niekoľko minút. Vlastná aplikácia trvá 5-10 minút. Vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto mierne podchladiť ľadovým obkladom). Po ošetrení miesta dezinfekčným činidlom sa roztok aplikuje tenkou ihlou (tzv. inzulinkou) pod kožu do príslušnej oblasti. Najčastejšou lokalitou na ošetrenie je oblasť čela, oblasť koreňa nosa a oblasť okolo očí.

 

Exituje nejaké obmedzenie po zákroku vyhladenie vrások?

 

Po ošetrení by si klientka nemala 4 hodiny líhať. Tiež by sa mala vyhnúť treniu, alebo škriabaniu ošetreného miesta, a to aspoň dvanásť hodín a zhruba týždeň by nemala chodiť na kozmetiku, do solária, na masáž a podobne.


 

 Ako dlho pretrváva výsledok vyhladenia vrások?

 

Účinok látky vydrží po prvej aplikácii asi 3 mesiace, po druhej asi pol roka a po tretej asi 9-12 mesiacov. Čím dlhšie sa látka aplikuje, tým dlhšie účinok vydrží. Dlhšie ako rok však účinok botulotoxínu nezaistíme, a tak klient dochádza jeden krát ročne, alebo v tom lepšom prípade sa odnaučí používať niektoré svaly, a tým sa odstup medzi aplikáciami predĺži. Častejšie než dva krát za rok by sa aplikácia v rovnakej lokalite vykonať nemala (okrem prvého roka). Ak je mimická vráska príliš hlboká a sú tu už narušené kolagénové vlákna, nemôžeme očakávať vyhladenie, ale iba redukciu vrások. Tu je možné botulotoxín kombinovať s vhodným výplňovým materiálom, napríklad s kolagénom, alebo hyaluronovou kyselinou.


 

BOTOX / DYSPORT aplikuje Mudr. Pavel Krejzlík, Evropské centrum zdraví a krásy – lasercentrum Brno,  Česká Republika